Informacje o naszej fundacji

Jesteśmy grupą specjalistów, terapeutek, nauczycieli którzy w swojej pracy spotykają się z dziećmi z autyzmem i ich rodzinami.
Każdego dnia poznajemy ich świat.
Prowadzimy terapię.
Wspomagamy i wspieramy rodziców.

Jesteśmy po to by pomagać, rozwijać i wspierać rozwój dzieci z autyzmem i całościowymi zaburzeniami rozwojowymi.

Dawno, dawno temu...

Od 3 letniego dziecka z autyzmem wszystko się zaczęło.

Jaś siedział w dużym pokoju przed nim kolejka wyścigowa. Ja w progu do pokoju zadająca sobie pytania; Czy dam radę? Jak chłopiec na mnie zareaguje? Jak nasza relacja będzie przebiegała? Czy będę umiała mu pomóc? Żeby tylko mnie zaakceptował.
Byłam przerażona a w tym wszystkim On – mały, anielski, bezbronny chłopiec. Krótka zabawa, wymowny uśmiech dający do zrozumienia, że nasze spotkanie ma wyższy wymiar i ta chwila pewności, przekonania, że to jest właśnie to, co chcę w życiu robić. Czego chcę się nauczyć. Co chcę zrozumieć i poznać. Ta chwila doprowadziła mnie do poznania słuszności podjętych przeze mnie studiów psychologicznych. Wiedziałam, że chcę pomagać osobom niepełnosprawnym.
Dziękuję Jasiowi - przez te wszystkie lata był moim największym nauczycielem. To od Ciebie Jasiu wszystko dawno, dawno temu się zaczęło. Mama Jasia wprowadziła mnie w świat terapii behawioralnej, a tata Paweł (Prezes Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Autyzmem) wspierał w pomysłach budowania innowacyjnego systemu edukacyjno – terapeutycznego dla dzieci z autyzmem w dodatku z pełnym sukcesem.
Później były kolejne dzieci, kolejni rodzice. W miarę zwiększających się potrzeb środowiska lokalnego z ramienia Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Autyzmem przygotowałam autorski projekt pt. „Centrum Czegoś Dobrego Dla Dzieci z Autyzmem”, który przyczynił się do uruchomienia oddziałów integracyjnych dla dzieci z autyzmem w Zespole Szkół nr 31. I tak dzieci z autyzmem w Toruniu otrzymały szanse na edukację dostosowaną do ich indywidualnych możliwości. Szansę na rozwój wśród pełnosprawnych rówieśników.
Przez dwa lata pracowałam w Zespole Szkół nr 31 w Toruniu jako psycholog i nauczyciel wspomagający. To było naprawdę ciekawe doświadczenie. Jasiu ma już 11 lat i każdego dnia pokonuje kolejne trudności rozwojowe.
W Zespole Szkół nr 31 uruchomiłam Punkt Konsultacyjno – Diagnostyczny, w którym udzielałam wsparcia rodzinom i dzieciom z dysfunkcjami rozwojowymi z województwa kujawsko – pomorskiego. Dosyć szybko zorientowałam się, że system oferty edukacyjnej dla dzieci z zaburzeniami rozwojowymi w naszym województwie jest niewystarczający a Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Autyzmem oraz Zespół Szkół nr 31 w Toruniu są instytucjami, które mają ograniczone możliwości zmiany istniejącej sytuacji.

Nie zawsze było łatwo. Były chwile zwątpienia, braku wiary w drugiego człowieka, niepewności, frustracji i wypalenia. Ale to było. Co jest teraz?

Na przestrzenni ostatnich kilku lat spotkałam i poznałam bliskich memu sercu i ideałom ludzi. Nie sposób wszystkich wymienić, ale są to terapeutki (również rozpoczynające swoją pracę od Jasia), Grupa Wsparcia (cudowni ludzie – niepowtarzalni i jedyni w swoim rodzaju nauczyciele), rodzice dzieci niepełnosprawnych (potężna siła napędowa), toruńscy, krakowscy, gdańscy specjaliści (dzielący się skarbnicą wiedzy). Wszystkie te osoby wspierały i przyłączyły się do pomysłu utworzenia Fundacji Wspomagania Rozwoju, której nadrzędnym celem jest zmiana systemu edukacyjnego i terapeutycznego dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z województwa kujawsko – pomorskiego.

Ot i jesteśmy.
TU i TERAZ – jesteśmy by zmieniać i pomagać.
Aaaaa i każdego dnia przybywa ludzi, którzy myślą, odczuwają i chcę pomagać tak jak my – to już blisko tysiąc osób.
Rośniemy w sile – wszystkim serdecznie dziękujemy.
Nikt w swojej inności nie powinien być sam – TU i TERAZ jesteśmy po to by pomagać, wspierać, rozwijać.

Inga Kuźma
Prezes Fundacji Wspomagania Rozwoju TU i TERAZ